به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

آمار بازدید کنندگان

 • معرفی اداره کل هنرهای تجسمی

 آشنایی با فعالیتهای اداره کل هنرهای تجسمی

 1. برنامه ریزی جهت بررسی و تهیه طرح های توسعه هنرهای تجسمی
 2. برنامه ریزی و نظارت بر اجرای رویدادهای ملی از جمله نمایشگاهها ، جشنواره ها و بینال ها به منظور اشاعه آفرینشهای هنری برتر .
 3. برنامه ریزی برای معرفی و عرضه دستاوردهای هنرهای تجسمی داخلی و بین المللی به علاقمندان
 4. برنامه ریزی برای برگزاری کارگاه های تخصصی آموزشی به منظور بهره گیری از تخصص و توان صاحب نظران و پشکسوتان و انتقال آن به هنرمندان جوان.
 5. مطالعه بررسی ارائه طرح های توسعه هنرهای تجسمی .
 6. مطالعه و بررسی فناوری های نوین به منظور استفاده از آن برای اعتلا ء گسترش هنرهای تجسمی
 7. نظارت بر ورود و خروج آثار مشکوک هنرهای تجسمی در چارچوب مقررات و سیاست های مصوب .
 8. نظارت بر فعالیت مراکز موسسات انجمن ها اتحادیه ها ی مربوطبه هنرهای تجسمی و ارزیابی عملکرد آنها .
 9. نظارت و صدور مجوز به سایر مراکز و نهادهای فرهنگی و هنری اعم از دولتی و غیر دولتی در برگزاری اکسپوها و نمایشگاهها و جشنواره ها در حوزه هنرهای تجسمی
 10. مشارکت و نظارت بر برگزاری نمایشگاه ها ی دوسالانه ملی به انجمن ها ، موسسات فرهنگی و هنری و نهادهای هنری مردمی .
 11. تهیه و تدوین ضوابط خلق و نمایش آثار هنری و تجسمی و نظارت بر آنها به منظور جلوگیری از گرایش این آثار به سوی فرهنگ های منحط.
 12. تدوین ضوابط مربوط به صدور مجوز ایجاد توسعه یا انحلال مراکز ، موسسسات ، نگارخانه ها ، انجمن ها ، اتحادیه های هنرهای تجسمی و نظارت بر اجرای آن ها .
 13. حمایت مادی و معنوی از حضور فعال هنرمندان و آثار هنری آنان در عرضه بین المللی .
 14. فراهم آوردن تسهیلات حمایتی جهت سهولت تامین و تدارک ابزار و امکانات برای خلق آثار تجسمی و انجمن ها و موسسات فعال در این زمینه و ایجاد امکان برای تجربه فنی و هنری بویژه در زمینه هنرهای بومی .
 15. پیشنهاد برنامه ها ، طرح ها و آئین نامه ها در راستای سیاست های نظارتی و حمایتی در زمینه هنرهای تجسمی .
 16. ساماندهی و به روز رسانی بانک اطلاعات در خصوص فعالیتهای هنری هنرمندان اتحادیه ها و انجمن های هنرهای تجسمی .
صدور مجوز تاسیس نگارخانه ها ، موسسات و انجمن های هنری تجسمی و نظارت بر آنها

مرکز هنرهای تجسمی متولی سیاست ها و برنامه های هنرهای تجسمی کشور است و سیاستگذاری، حمایت و نظارت را در این زمینه بر عهده دارد. هنرهای تجسمی با رشته های متعدد نقاشی، خوشنویسی، گرافیک، عکاسی، نگارگری، سفال و سرامیک، مجسمه سازی و کاریکاتور و هنرمندان فراوانی که در این رشته ها فعالیت دارند، حوزه گسترده ای است. تعداد فراوان هنرمندان و دانشجویان هنرهای تجسمی در کشور ضرورت حمایت از هنرمندان را در سیاست ها و برنامه ریزی های این حوزه یاد آور می شود.
مرکز هنرهای تجسمی با توجه به سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه خود در راستای سیاستگذاری ، حمایت و نظارت در عرصه هنرهای تجسمی و با توجه به وضعیت و نیازهای موجود و اعتبار اندک برنامه هایی را ساماندهی و اجرا می کند.
صدور مجوزو نظارت بر نگارخانه ها به منظور فعالیت بخش خصوصی ، خرید آثار ارزشمند هنرمندان در راستای حمایت از هنرمندان ، برگزاری برنامه ها و جشنواره هایی به منظور ارائه آثار و کشف استعدادها، برگزاری برنامه هایی در راستای رونق  اقتصاد هنر، توجه به حضور آثار هنرمندان کشور در عرصه بین المللی و تمرکز زدایی از برنامه ها و گسترش آنها در سطح کشور از برنامه هایی است که مرکز هنرهای تجسمی مورد توجه قرار می دهد.


امور نگارخانه ها:
این بخش در مرکز هنرهای تجسمی  صدور مجوز و نظارت بر فعالیت نگارخانه ها را بر عهده دارد. تاکنون 365 نگارخانه از مرکز هنرهای تجسمی مجوز دریافت کرده اند که 281 نگارخانه در تهران و 79 نگارخانه در شهرستان ها هستند . صدور مجوز و نظارت بر نگارخانه ها طبق قانون بر عهده مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و بر اساس آیین نامه ای شرایط متقاضیان برای تاسیس نگارخانه بررسی می شود. مرکز هنرهای تجسمی پس از صدور مجوز یکساله نگارخانه ها، با توجه به فعالیت و پویایی آنها مجوز فعالیت چند ساله برای آنها تمدید می کند و از سال جاری به منظور تسهیل و تسریع در صدور مجوز برای نگارخانه ها در استان ها، مسوولیت بررسی و صدور مجوز به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها واگذار شد. سال گذشته تعداد نگارخانه هایی که در شهرستان ها راه اندازی شد بیشتر از نگارخانه هایی بود که در تهران آغاز به کار کرد و روند رو به رشدی در نگارخانه های شهرستان دیده می شود.
نگارخانه ها به عنوان مراکز و فضای های مهم برای ارائه آثار هنرمندان نقش موثر و قابل توجهی در معرفی هنرمندان و اقتصاد هنرهای تجسمی دارند و مرکز هنرهای تجسمی در تعامل با این بحش سعی می کند زمینه هاو شرایط مناسب و مساعد تری را برای فعالیت نگارخانه ها فراهم کند به این منظور جلسات مشترکی بین مرکز و نگارخانه ها برگزار می شود تا با هم اندیشی و تعامل جریان اقتصاد هنر بیش از پیش رونق گیرد.


دبیرخانه شورای خرید آثار هنری و اقتصاد هنر
فروش اثار هنری از مهمترین موضوعات در هنرهای تجسمی است ورونق خرید و فروش آثار هنری است که به جریان هنرهای تجسمی فعالیت و تولید اثر هنرمندان و پویایی نگارخانه ها کمک می کند. نقش تاثیر گذار و محوری فروش آثار هنری در هنرهای تجسمی موجب شده است که تا کنون سیاست ها و برنامه هایی برای رونق فروش آثار طراحی و اجرا شود.
مرکز هنرهای تحسمی در راستای حمایت از هنرمندان اعتبار محدودی را به خرید آثار اختصاص می دهد و شورای خرید اثار برای خرید از سوی مرکز یا نهادهاو دستگاههایی که قصد خرید آثار هنری تشکیل شده اما اعتبار و بودجه بسیار اندک مرکز هنرهای تجسمی پاسخگوی هنرمندان فراوان کشور نیست.
اکسپوهای اثار هنری با مشارکت نگارخانه ها نیز به منظور ایجاد زمینه و فرصتی برای فروش آثار برگزار شده است و بخش خصوصی نیز با حضور نگارخانه ها تا کنون برنامه ها و نمایشگاههایی را برای فروش آثار هنری برگزار کرده است.


یک دهم درصد برای خرید آثار هنری
بعد از چند سال پیگیری امسال مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال 1390 تصویب کرد که کلیه دستگاهها و موسسات وابسته به قوای سه گانه موظف اند یک دهم درصد از اعتبار عمرانی ساختمانی حود  را در سال 1390 به خرید آثار هنری منقول و غیر منقول هنرمندان ایرانی اختصاص دهند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان میراث فرهنگی به طور مشترک ایین نامه خرید آثار هنری را تدوین می کنند.
تصویب این قانون گر چه سهم اندکی را به خرید آثار اختصاص داده است اما می تواند گشایشی در اقتصاد هنرهای تجسمی ایجاد کند و جامعه تجسمی کشور از نتایج این قانون بهره مند شود. آیین نامه خرید آثار هنری توسط دستگاهها و موسسات وابسته به سه قوه در حال حاضر توسط کارشناسان و هنرمندان در مرکز هنرهای تجسمی در مرحله تدوین است تا این قانون به مرحله اجرا در آید
دو سالانه های تخصصی ؛ مهترین رویدادهای هنرهای تجسمی
دو سالانه های تخصصی ؛ مهترین رویدادهای هنرهای تجسمی هستند که از سالهای اول بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای ارائه دستاوردهای هنرمندان در هر یک از رشته های تجسمی بنیان گذاشته شد. دو سالانه های مجسمه سازی، نقاشی ، نگارگری، عکاسی ، سفال و سرامیک ،پوستر، کاریکاتور و تصویرگری در سال های گذشته فرصتی برای معرفی ظرفیت و توانایی هنرمندان درهر یک از این رشته ها فراهم کرده است. و این دو سالانه ها با مشارکت هنرمندان و انجمن های تخصصی بستر مهمی را برای ارائه اثار فراهم کرده است . البته دو سالانه های تجسمی متاسفانه پس از چند دوره هنوز تقویم ثابتی ندارند و برگزاری انها معمولاً با تاخیر همراه بوده است . خوشنویسی نیز از سال گذشته دارای دو سالانه شد و اولین دو سالانه خوشنویسی ایران سال گذشته در قزوین برگزار شد. دو سالانه های تجسمی دارای دبیر خانه دائمی هستند که فعالیت ها و برنامه های دو سالانه ها را انجام می دهد. مرکز هنرهای تجسمی امسال برگزاری ششمین دو سالانه ملی نگارگری، دهمین دو سالانه ملی سفال و سرامیک ، دوازدهمین دو سالانه ملی عکس ایران و دهمین دو سالانه بین المللی کاریکانور را در برنامه های خود دارد.


جشنواره های تجسمی
جشنواره هایی بین المللی هنرهای تجسمی فجر جوان ترین جشنواره هنری فجر است که سال 1387 آغاز به کار کرد و مهمترین و گسترده ترین رویداد بین المللی هنرهای تجسمی شکل گرفت که در سه دوره برگزاری جایگاه مهمی بین هنرمندان تجسمی کشور پیدا کرد و چهارمین دوره آن 12 بهمن ماه امسال برگزار می شود.
جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان
جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان سابقه ای نزدیک به 20 سال دارد. این جشنواره ابتدا در سطح ملی فرصتی را برای رقابت جوانان در رشته های مختلف هنرهای تجسمی فراهم کرد و از دو دوره قبل با حضور جوانانی از کشورهای دیگر گسترده بین المللی پیدا کرد. این جشنواره فرصتی برای رقابت جوانان و شناسایی استعدادهای جوان ایجاد کرد و شهریور ماه امسال هجدهمین دوره این جشنواره در گرگان برگزار می شود.
جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی کودک و نوجوان نیز امسال به جمع رویدادهای هنرهای تجسمی می پیوند دو فرصتی فراهم می شود تا کودکان و نوجوان در طول جشنواره آثاری را ارئه کنند و باهم رقابت کنند و هنرهای تجسمی پس از سینما و تاتر برای کودکان جشنواره ای داشته باشد . نخستین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی کودک و نوجوان مرداد ماه امسال در اصفهان برگزار می شود.
برگزاری جشنوارههایی مانند تجلی احساس (جشنواره ای برای زنان هنرمند ) کارگاههای آموزشی و حمایت از جشنواره های تجسمی در استان ها و دیگر رویدادها تجسمی نیز از سوی مرکز هنرهای تجسمی انجام می شود.


نگارخانه های هنر ایران در ونیز و روتردام و فعالیت های بین المللی
مرکز هنرهای تجسمی برای ارائه آثار هنرمندان کشور در عرصه بین المللی و رویدادهای مهم برنامه های را طراحی و اجرا کرده است . سال 1388 در آستانه برگزاری پنجاه و سومین بی ینال ونیز مرکز هنرهای تجسمی غرفه ای را برای چهار سال ارائه شود و در زمان های دیگر نگارخانه هنر ایران در ونیز فرصتی برای نمایش آثار هنرمندان و معرفی هنرهای تجسمی امروز کشور باشد و نمایشگاههای مستمر در این نگارخانه برگزار شود . حضور ایران در پنجاه و سومین بی ینال ونیز، دوازدهمین بی ینال معماری ونیز و پنجاه و چهارمین بی بنال ونیز که به تازگی آغاز شده است از بستر نگارخانه هنر ایران در ونیز انجام شد و نمایشگاههایی نیز از آثار هنرمندان کشورمان در این نگارخانه برگزار می شود.
نگارخانه هنر ایران در روتردام هنر نیز که سال 1388 آغاز به کار کرد فضائی دائمی را برای معرفی و ارائه آثار هنرهای تجسمی در کشور هلند فراهم کرد و به طور مستمر و متوالی نمایشگاههای در این نگارحانه برگزار میشود.مرکز هنرهای تجسمی با راه اندازی نگاخانه های هنر ایران در ونیز و روتردام فرصتی دائمی را برای نمایش آثار هنری به طور مستمر در اروپا فراهم کرد.
در کنار نگارخانه های دائمی هنر ایران، مرکز هنرهای تجسمی با ارئه اثار هنرمندان در رویدادها و جشنواره های مختلف هنرهای تجسمی در دیگر کشورها شرکت می کند.
شهرک سیته
در شهرک سیته فرانسه فضایی به مرکز هنرهای تجسمی اختصاص دارد و هنرمندان کشورمان به طور متناوب برای استفاده از فرصت مطالعاتی، تولید آثار و برگزاری نمایشگاه به این شهرک اعزام می شوند. سوابق تخصصی هنرمندان کشور در شورای انتخاب برای اعزام به سیته بررسی می شود و هنرمندان برا ی استفاده از فرصت مطالعاتی در شهرک سیته انتخاب می شوند.
موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر
موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر امور اجرایی و پشتیبانی مرکز هنرهای تجسمی را انجام می دهد و در راستای گسترش و تقویت فعالیت ها و برنامه های هنرهای تجسمی فعالیت می کند این موسسه در بخش های مختلف اجرای برنامه ها و جشنواره های هنرهای تجسمی را ساماندهی می کند.


انتشارات
یکی از بخش های موسسه توسعه هنرهای تجسمی انتشارات است . انتشارات موسسه در راستای مستند سازی جشنوارهها و دو سالانه های تجسمی کتاب آثار جشنواره ها و دو سالانه ها را منتشر می کند. آثار پژوهشی و تحقیقی توسط شورایی در مو سسه مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و منتشر می شود انتشارات موسسه در نمایشگاههای بین المللی کتاب از جمله فرانکفورت و لندن و نهران نیز برای ارائه و فروش آثار شرکت می کند.


نگارخانه هنر ایران  1و2
نگارخانه هنر ایران شماره 1 سال 1388 برای حمایت از هنرمندان استان ها از سوی مرکز هنرهای تجسمی و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر سال 1388 راه اندازی شد. این نگارخانه به نمایش آثار هنرمندان استان ها در پایتخت اختصاص یافت و به طور مستمر نمایشگاههایی از هنرمندان استان ها در این نگارخانه برگزار میشود.
نگارخانه شماره 2 هنر ایران نیز به تازگی راه اندازی شده است این نگارخانه نیز برای حمایت از دانشجویان هنرهای تجسمی برای ارائه آثار شان در نظر گرفته شده است و مو سسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر با همکاری دانشکده های هنری آثار دانشجویان هنرهای تجسمی رابه صورت مداوم در این نگارخانه به نمایش می گذارد.


آموزشگاه نقاشی قهوه خانه ای
خیالی نگاری یا نقاشی قهوه خانه ای که شیوه ای از هنر ایرانی – اسلامی است در سال های ا خیر کمتر مورد توجه قرار گرفته است و هنرمندان جوان آموزشگاهها و دانشگاهها به آن نمی پردازند. به منظور حفظ و نگهداری این شیوه نقاشی ، آموزشگاه نقاشی قهوه خانه ای سال گذشته از سوی موسسه توسعه  هنرهای تجسمی معاصر با همکاری بنیاد رودکی راه اندازی شد تا با آموزش این رشته حفظ شود.


بیمه هنرمندان تجسمی
بیمه هنرمندان تجسمی نیز از برنامه های حمایتی هنرمندان است که با همکاری مرکز هنرهای تجسمی و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر انجام می شود هنرمندان تجسمی تهران و استان های مختلف برای برخورداری از بیمه تامین اجتماعی هنرمندان در موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر پرونده تشکیل می دهند و امور بیمه هنرمندان در این بحش پیگیری و انجام می شود.